SBTyayınları

0 comments

SBT Yazırımız Özgür Türkalp, Fenerbahçe’nin gündemine almış olduğu olası bir çekilme kararında ne hangi olasılıkları değerlendirebileceğine dair bir makale yayınladı.

Daha öncede benzer süreçlerden geçen Barselona Futbol Kulübü ne yaptı ? Merak edenler için detaylar yazımızda:

Öncelikle Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrasında yaşanan olaylar artık Türkiye’de futbolun bir spor müsabakası dışında kalan her şeye dönüştüğünü kanıtlar hale gelmiştir. Geçmiş yazılarımda da bahsettiğim üzere yönetilemeyen yapısal sorunlar yüzünden artık futbol ülkemizde; spor yorumcularının değil, ceza hukukçularının üzerine yorum yaptığı bir uzmanlık alanı haline gelmiştir maalesef…

Sonuç olarak kanser olduğunu bildiğiniz bir hastaya ağrı kesici vermeye devam ettiniz zaman, kanserin yayılması ve hastanın komaya girmesinden başka bir şey beklemek hayalcilik değil de nedir? Türk futbolu da aynı bu şekilde artık kanserinin son evresini yaşıyor ve bu süreç sonucunda da daha zorlu bir aşama bekliyor gibi…

Şimdi güncel konumuza dönmemiz gerekirse, teknik anlamda Fenerbahçe’nin alacağı bir Türkiye Ligi’nden çekilme genel kurul kararı sonrasında Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün nasıl bir yol haritası izleyebileceği varsayımları üzerinde duralım.

Öncelikle mevcut kulüp yapısında futbol şubesi dışında bir çok profesyonel, yarı profesyonel ve amatör spor branşı daha olduğunu unutmamak lazım. Bu branşların hiç bir şekilde idari anlamda TFF Süper Lig tescilinden çekilmesi mevcut branşları etkilemeyecektir. Bu hususta Fenerbahçe Spor Kulübü’nün de sadece futbol şubesinden ibaret olmadığını, bir çok farklı branşta başarılı sporculara sahip olduğunu da unutmamak lazım…

Fenerbahçe’nin idari anlamda izleyebileceği yol haritası:

Senaryolar:

1)Avrupa Süper Ligi oluşumunu desteklemek ya da alternatif lig kurma düşüncesinde olan kulüplerle birlikte hareket etmek.

Dünya’da da bir çok ileri gelen futbol kulübü(Juventus, Real Madrid ve Barcelona gibi) mevcut liglerindeki idari yapıdan memnun olmadıkları için ortaya herkesin bildiği üzere kendilerinin kartları ele alacakları “Avrupa Süper Ligi” kurma önerisini atmışlardır. Fenerbahçe, kendi oynadığı ligden memnun olmayan ilk futbol kulübü değildir.

Juventus, Real Madrid ve Barcelona ortak açıklamalarında, Süper Lig projesinin “futbol endüstrisindeki mevcut sürdürülemez duruma çözüm getirmek amacıyla tasarlandığını” da belirtti. Açıklamada, 12 kurucu ekibin de futbolun uzun vadede hayatta kalabilmesi ve cazibesini koruyabilmesi için yapısal reformların şart olduğu konusunda görüş birliği içinde olduğu vurgulamıştı.

Mevcut yapının ve pasta dağılımın adil yapılmadığına inan başlıca kulüpler, UEFA çatısı altındaki organizasyonlar yerine kendi gelir dağılımlarını yönettikleri bir lig kurmaya yönelik girişimde bulunmuştur. Bu girişim tabiki de FIFA ve UEFA’nın siyasi gücüyle püskürtülmeye çalışılsa da ilk başkaldırı gerçekleşmiştir. Söz konusu lig kurma girişiminin güncel süreçlerini öğrenmek için aşağıdaki içeriğe tıklayabilirsiniz.

2)Popüler bir ligte bir futbol kulübü satın alınması:

Avrupa ve ya İngiltere’nin saygın liglerinden birisinde takım satın alarak takımın adına sponsorlukla Fenerbahçe isminin eklenmesi ve logo değişimi. Bilindiği üzere Türk kamuoyundan yakından tanınan Acun Ilıcalı gibi türk iş insanları Hull City gibi takımlar satın almakta ve istedikleri ve kulüplerin genel kurullarında kabül ettikleri takdirde Fenerbahçe Hull City gibi sponsorluklar alarak takımlarının isimlerini değiştirebileceklerdir.

3)Kulübün TFF Liglerine değil de başka ülke federasyonlarının liglerine başvuru yapılması:

Daha önce Barcelona’nın öncülük ettiği Katalonya eyaletinin bağımsızlık sürecinde tartışmaya açılan, Barcelona Futbol Kulübü’nün İspanyol La Liga’sından ayrılarak Premier Lig, Fransa ya da Belçika gibi liglerde oynaması konusu gündeme gelmişti. Bu söz konusu süreçte kulüp mevcut yapısını koruyarak , TFF ligine değil de örneğin La Liga’ya tescilini ilgili makamlara kabul ettirebilirse, daha önceden Barcelona’nın öncelik ettiği görüşmeler tekrardan denenebilme olasılığına sahiptir.

Yukarıda saymış olduğum bu varsayımlar tabiki adı üstünde mevcut senaryodan üretilen tahmini ihtimallerdir. Unutulmamalıdır ki günümüz küresel dünyasında hiç bir yapı ya da kurum ve ya kişi vazgeçilmez değildir. Tüm dünyada mezarlıklar, kendini vazgeçilmez sanan insanlarla doludur… Buradaki kriz ve kaosa dönüşen yönetilemeyen süreçte bundan sonra atılacak tüm adımlar, belkide geri dönüşü mümkün olmayan yeni yollar ve ya ihtimaller açacaktır. 
Son olarak hiç kuşkusuz ki Türk futbolunun ilerlemiş kanser süreci çok daha ağrılı ve sıkıntılı günlere gebedir…

0 comments

SPOR BİLİMLERİ’NDE EN BAŞARILI ÜNİVERSİTELER

SBT® olarak Spor Bilimleri alanında geçtiğimiz yılların en başarılı üniversitelerini sizler için derlemiştik. 2023 yılında da spor bilimleri alanın da dijitalleşme ve teknoloji kullanımının artmasıyla gelişip yayılmaya devam ederken, kariyerli üniversiteler mezunlarına uluslararası nitelikte refah sunuyor.

İyi Üniversitelerden Mezun Olan Öğrenciler Yüksek Ücretler Alıyor
İyi Üniversitelerden mezun öğrenciler dünyada ortalama 100.000$ yıllık ücretle iş bulabiliyor. 2023 Kasım verilerine göre ABD’de bu yıl spor bilimciler daha çok kazandılar. Ortalama ücretin yanı sıra ekstra deneyimli ve nitelikli spor bilimcilerin maaşları ise 140.000$ ‘ın üzerinde seyrediyor.

Shanhai Ranking sistemiyle yapılan “Global Ranking of Sport Science Schools and Departments 2023” sıralamasına göre 2023 yılının ‘en iyi’ leri de belli oldu. 460 üniversiteden spor bilimleriyle ilişkili 523 bölümün çalışmaya dahil edildiği sıralamada, 2018-2022 yılları arasında üniversitelerin yapmış olduğu çalışmalar baz alındı.

Aday üniversitelerin seçiminde 2 ana kriter üzerinde durulurken, sıralama kriterleri ise 3 ana başlıkta incelendi. Araştırma çıktısı, araştırma kalitesi ve  uluslararası işbirliğinin ön plana çıktığı çalışmada sıkı rekabet içindeki üniversiteler yine yerini aldı.

Puantajda Nitelik Ön Planda

Araştırma çıktısı , araştırma kalitesi ve uluslararası işbirliği kriterlerinin göz önünde bulundurulduğu araştırmada; maalesef ki yine Türkiye’den herhangi bir üniversite ilk 300 arasına girmedi.

Maalesef Bu Yılda İlk 300’e Hiç Bir Türk Üniversitesi Giremedi

Sıralamada İran , Tunus ve Çin gibi ülkelerin spor bilimleri bölümleri yer alırken hiç bir Türk üniversitemiz spor bilimleri alanında ilk 300’e girememiştir.

İŞTE EN İYİ SPOR BİLİMLERİ’NİN İLK 5’İ:

1. Deakin University School of Exercise and Nutrition Sciences
Department of Physical Activity and Health


2.University of Copenhagen Department of Nutrition, Exercise and Sports
Institute of Sports Medicine

3. Norwegian School of Sport Sciences Norwegian School of Sport Sciences

4. University of Verona Faculty of Exercise and Sport Science
Sport, Mountains, and Health Research Center


5. Vrije Universiteit Amsterdam Faculty of Behavioural and Movement Science

0 comments

SPOR BİLİMLERİ’NDE 2022 YILININ EN BAŞARILI ÜNİVERSİTELERİ

SBT® olarak Spor Bilimleri alanında geçtiğimiz yılların en başarılı üniversitelerini sizler için derlemiştik. 2022 yılında da dijitalleşme ve 4. sanayi devriminin etkisiyle; dünya, Spor Bilimleri alanında ilerlemeye ve üretmeye devam ediyor !

Shanhai Ranking sistemiyle yapılan “Global Ranking of Sport Science Schools and Departments 2022” sıralamasına göre 2022 yılının ‘en iyi’ leri de belli oldu. 460 üniversiteden spor bilimleriyle ilişkili 516 bölümün çalışmaya dahil edildiği sıralamada, 2017-2021 yılları arasında üniversitelerin yapmış olduğu çalışmalar baz alındı.

Aday üniversitelerin seçiminde 2 ana kriter üzerinde durulurken, sıralama kriterleri ise 3 ana başlıkta incelendi. Araştırma çıktısı, araştırma kalitesi ve  uluslararası işbirliğinin ön plana çıktığı çalışmada sıkı rekabet içindeki üniversiteler yine yerini aldı.

İşte ilk 50’den başlayarak Spor Bilimleri’nin en iyileri !

Puantajda Nitelik Ön Planda

Araştırma çıktısı , araştırma kalitesi ve uluslararası işbirliği kriterlerinin göz önünde bulundurulduğu araştırmada; maalesef ki yine Türkiye’den herhangi bir üniversite ilk 300 arasına girmedi.

İŞTE EN İYİ SPOR BİLİMLERİ’NİN İLK 5’İ:

1. Deakin University School of Exercise and Nutrition Sciences
Department of Physical Activity and Health


2. Norwegian School of Sport Sciences Norwegian School of Sport Sciences

3.University of Copenhagen Department of Nutrition, Exercise and Sports
Institute of Sports Medicine

4. University of Verona Faculty of Exercise and Sport Science
Sport, Mountains, and Health Research Center


5. Vrije Universiteit Amsterdam Faculty of Behavioural and Movement Science
0 comments

SBT® olarak Spor Bilimleri alanında geçtiğimiz yılların en başarılı üniversitelerini sizler için derlemiştik. 2021 yılında da omikron varyantına rağmen; dünya, Spor Bilimleri alanında ilerlemeye ve üretmeye devam ediyor !

Shanhai Ranking sistemiyle yapılan “Global Ranking of Sport Science Schools and Departments 2021” sıralamasına göre 2021 yılının ‘en iyi’ leri de belli oldu. 429 üniversiteden spor bilimleriyle ilişkili 485 bölümün çalışmaya dahil edildiği sıralamada, 2015-2020 yılları arasında üniversitelerin yapmış olduğu çalışmalar baz alındı.

Aday üniversitelerin seçiminde 2 ana kriter üzerinde durulurken, sıralama kriterleri ise 3 ana başlıkta incelendi. Araştırma çıktısı, araştırma kalitesi ve  uluslararası işbirliğinin ön plana çıktığı çalışmada; ilk 100’e Avrupa’dan 44, Amerika’dan 32, Asya’dan 22 ve Afrika’dan 2 üniversite sıralamaya girdi.

İşte Spor Bilimleri’nin en iyileri !

0 comments

Sport science applies the study of science to sporting activities. The focus of sport science is to help maximise performance and endurance in preparation for events and competitions while lessening the risk of injury. 

Sports Scientists ensure that athletes are up to date with current training protocols, testing, and preparation.

Sport Science staff are able to provide evidence based interventions to athletes to improve performance.

Some of Areas covered include:

  • Sport specific testing
  • Movement screenings
  • Injury prevention and corrective exercise prescription
  • Strength and conditioning
  • Program design and monitoringAs SBT, we have compiled for you international internships and open positions that may be of interest to you.
You can apply by clicking the links.Available Positions:

Past Applications:
Senior Physiotherapist – NSW Blues (Cricket NSW)
[Closes: April 23, 2019]
[Source: sportspeople.com.au]
Head of Performance Science Services – English Institute of Sport (Loughborough, GB)
[Closes: April 23, 2019]
[Source: cloudonlinerecruitment.co.uk]
Strategy Performance Manager – Sport England
[Closes: April 22, 2019]
[Source: uksport.gov.uk]
Strength & Conditioning Intern – Canadian Sport Institute Pacific
[Closes: April 17, 2019]
[Source: linkedin.com]
Performance Specialist Intern – EXOS
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Football Strength & Conditioning Intern – Boston College
[Closes: Open until filled]
[Source: bc.csod.com]
Assistant Strength and Conditioning Coach – Queensland Reds
[Closes: April 23, 2019]
[Source: sportspeople.com.au]
MSc Strength & Conditioning Studentship – Hartpury University
[Closes: April 21, 2019]
[Source: uksca.org.uk]
Senior Lecturer/Lecturer in Sport Management – Northumbria University (Newcastle)
[Closes: April 21, 2019]
[Source: timeshighereducation.com]
Academy Strength and Conditioning Coach – Derby County Football Club
[Closes: April 21, 2019]
[Source: dcfc.co.uk]
Senior Lecturer/Lecturer in Sport and Exercise Nutrition – Northumbria University (Newcastle, UK)
[Closes: April 21, 2019]
[Source: timeshighereducation.com]
Head Academy Physiotherapist – The City of Hull Rugby League
[Closes: April 21, 2019]
[Source: uksport.gov.uk]
Full Time Strength and Conditioning Coach – Equinox Performance
[Closes: April 19, 2019]
[Source: strengthandconditioning.org]
Head of Performance – Hockey Wales
[Closes: April 18, 2019]
[Source: uksport.gov.uk]
First Team Strength and Conditioning Coach – Southampton Football Club
[Closes: April 17, 2019]
[Source: myworkdayjobs.com]
Assistant Director, Sports Performance Coach – Boise State University
[Closes: April 17, 2019]
[Source: boisestate.taleo.net]
Football Analyst (First Team) – Arsenal FC
[Closes: April 16, 2019]
[Source: arsenal.team.careers]
Strength & Conditioning Coach (Fixed Term Contract) – High Performance Sport New Zealand
[Closes: April 16, 2019]
[Source: linkedin.com]
Lecturer in Strength and Conditioning – University Collage Birmingham
[Closes: April 15, 2019]
[Source: timeshighereducation.com]
Academy Scout – West Ham United Football Club
[Closes: April 15, 2019]
[Source: thevideoanalyst.com]
Coach Development Leader – Athletics New Zealand
[Closes: April 15, 2019]
[Source: sportspeople.com.au]
Graduate Assistant (Strength and Conditioning) – Upper Iowa University
[Closes: Open until filled]
[Source: uiu.peopleadmin.com]
Impact Fitness Performance Coach – IMPACT Performance (Buffalo, NY, US)
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Assistant Athletic Trainer – Lindenwood University
[Closes: Open until filled]
[Source: myworkdayjobs.com]
Academy Strength & Conditioning Intern Summer 2019 – Red Bull New York (Harrison, N, US)
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Athletic Development/Strength & Conditioning Coach – Philadelphia Union Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Camp Lakers Coach – Los Angeles Lakers (El Segundo, CA, US)
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Head Athletic Trainer (Men’s National Team) – U.S. Soccer Federation (Chicago, IL, US)
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Tactical Strength and Conditioning Coach – EXOS
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Strength and Conditioning Coach – Loyola University Maryland (Baltimore)
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Director of Sports Performance and Wellness/ Head Athletic Trainer – The Johns Hopkins University
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Head of Academy Sports Science – Colchester United Football Club
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Basketball Academy Coordinator -MN Timberwolves (Minneapolis, MN)
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Strength and Conditioning Coach – English Institute of Sport (Bath, GB)
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Strength & Conditioning Intern – Villanova University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.villanova.edu]
Performance Nutrition Volunteer Internship – University of California, Los Angeles 
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Athletic Training Intern – Sacramento Republic FC
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Strength and Conditioning Graduate Assistant – University of West Georgia
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.westga.edu]
Fitness Centre Coordinator – Trinity Western University
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Strength and Conditioning Internship – Austin Bold FC
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Instructor of Physical Education (Assistant Football Coach/S&C Coach) – U.S. Air Force Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: usajobs.gov]
Director of Sports Nutrition – North Carolina State University
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Director of Sports Nutrition – East Carolina University
[Closes: Open until filled]
[Source: ecu.peopleadmin.com]
Summer 2019 Physical Conditioning Coach – IMG Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Assistant Strength and Conditioning Coach – Alabama A&M University
[Closes: Open until filled]
[Source: interviewexchange.com]
Strength Coach – Southern Methodist University
[Closes: Open until filled]
[Source: smu.taleo.net]
Graduate Assistant Strength & Conditioning – Liberty University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.liberty.edu]
Assistant Strength & Nutrition Coach – Upper Iowa University
[Closes: Open until filled]
[Source: uiu.peopleadmin.com]
Athletic Development & Physical Preparation Coach (Voluntary) – Wycombe District Swimming Club
[Closes: Open until filled]
[Source: uksca.org.uk]
Assistant Coach, Football Strength & Conditioning – Youngstown State University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.ysu.edu]
Head Cross Country Coach/Head Strength & Conditioning Coach – University of South Carolina
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Director of Coaching, Academy Affiliates – Sporting Kansas City
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Associate Director for Athletic Equipment Services – Colgate University
[Closes: Open until filled]
[Source: careers.colgate.edu]
Strength and Conditioning Specialist – Texas A&M International University
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Head Coach Powerlifting / Director of Strength and Conditioning – Friends University
[Closes: Open until filled]
[Source: recruit.hirebridge.com]
Assistant Strength and Conditioning Coach – Elon University
[Closes: Open until filled]
[Source: elon.peopleadmin.com]
Director, Athletics and The O’Connell Athletic Center – University of Saint Joseph Conneticut
[Closes: Open until filled]
[Source: usj.edu]
Performance Coaches – Team China
[Closes: Open until filled]
[Source: strengthandconditioning.org]
Graduate Assistant Strength and Conditioning Coach – West Liberty University
[Closes: Open until filled]
[Source: schooljobs.com]
Director of Athletics – Winston-Salem State University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.wssu.edu]
Head Athletic Trainer – University of Saint Joseph Conneticut
[Closes: Open until filled]
[Source: usj.edu]
Strength & Conditioning Coach – University of Arkansas Pine Bluff
[Closes: Open until filled]
[Source: uapb.edu]
Sport Science Intern – Burnley College
[Closes: Open until filled]
[Source: burnley.ac.uk]
Gap Year Volunteer Coach – Arsenal FC
[Closes: Open until filled]
[Source: arsenal.team.careers]
Director of Strength & Conditioning – Western Illinois University
[Closes: Open until filled]
[Source: wiu.interviewexchange.com]
Academy Director – Real Salt Lake Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: myworkdayjobs.com]
Football Sports Performance Coach (Temp) – Eastern Kentucky University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.eku.edu]
Head Strength and Conditioning Coach – Alabama A&M University
[Closes: Open until filled]
[Source: interviewexchange.com]
Visiting Assistant Professor / Exercise Science / Strength & Conditioning – University of Colorado
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Training and Education Intern – USA Rugby
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Mental Conditioning Coach – IMG Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: academy-img.icims.com]
Healthy Strength / Weight Training Instructor (TEMP) – University of Michigan
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Physical Conditioning Coach (Tennis) – IMG Academy
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Assistant Professor in Health and Human Performance – Montana State University-Bozeman
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Assistant Athletic Coach (Men’s Soccer) – Creighton University
[Closes: Open until filled]
[Source: creighton.referrals.selectminds.com]
Director of Athletics – University of La Verne
[Closes: Open until filled]
[Source: laverne.peopleadmin.com]
Assistant Football Sports Performance Coach – Stanford University
[Closes: Open until filled]
[Source: careersearch.stanford.edu]
Sports Performance Coach – Spooky Nook Sports (Manheim, PA)
[Closes: Open until filled]
[Source: secure.entertimeonline.com]
Apprentice PE and Sport Coach – Wigan Athletic Community Trust
[Closes: Open until filled]
[Source: uksport.gov.uk]
Assistant Strength & Conditioning Coach – California State University (Sacramento)
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Performance Director – Power Train
[Closes: Open until filled]
[Source: powertrainsports.com]
Performance Coach – Power Train
[Closes: Open until filled]
[Source: powertrainsports.com]
Fitness Instructor – Power Train
[Closes: Open until filled]
[Source: powertrainsports.com]
Sport Performance Coach – Jubilee Academies
[Closes: Open until filled]
[Source: jubileeacademies.org]
Strength & Conditioning Analyst – Liberty University
[Closes: Open until filled]
[Source: jobs.liberty.edu]
Strength & Conditioning Internship – Dean College
[Closes: Open until filled]
[Source: teamworkonline.com]
Director of Athletic Performance / Strength and Conditioning Coach – Buena Vista University
[Closes: Open until filled]
[Source: bvu.edu]
Strength and Conditioning Coach – Trinity Health System
[Closes: Open until filled]
[Source: linkedin.com]
Director of Sports Performance – University of New Orleans
[Closes: Open until filled]
[Source: indeed.com]


0 comments

SPOR BİLİMLERİ’NDE 2020 YILININ EN BAŞARILI ÜNİVERSİTELERİ

SBT® olarak Spor Bilimleri alanında geçtiğimiz yılların en başarılı üniversitelerini sizler için derlemiştik. 2020 yılında da küresel pandemi ile geçen bir yıla rağmen; dünya, Spor Bilimleri alanında ilerlemeye ve üretmeye devam ediyor !

Shanhai Ranking sistemiyle yapılan “Global Ranking of Sport Science Schools and Departments 2020” sıralamasına göre 2020 yılının ‘en iyi’ leri de belli oldu. 429 üniversiteden spor bilimleriyle ilişkili 485 bölümün çalışmaya dahil edildiği sıralamada, 2015-2019 yılları arasında üniversitelerin yapmış olduğu çalışmalar baz alındı.

Aday üniversitelerin seçiminde 2 ana kriter üzerinde durulurken, sıralama kriterleri ise 3 ana başlıkta incelendi. Araştırma çıktısı, araştırma kalitesi ve  uluslararası işbirliğinin ön plana çıktığı çalışmada; ilk 100’e Avrupa’dan 44, Amerika’dan 32, Asya’dan 22 ve Afrika’dan 2 üniversite sıralamaya girdi.

İşte ilk 50’den başlayarak Spor Bilimleri’nin en iyileri !


World RankUnitTotal ScoreScore on  PUB
50University of Extremadura Faculty of Sport Science44.015.8
49University of Illinois at Chicago Department of Kinesiology and Nutrition44.124.6
48Maastricht University Department of Human Movement Science44.212.5
47University of Cape Town Division of Exercise Science and Sports Medicine44.328.4
45University College Dublin Institute of Sport and Health44.533.5
45University of Groningen Department of Human Movement Science
Department of Sports Medicine
44.540.6
44University of Michigan-Ann Arbor School of Kinesiology45.039.6
43University of Porto Faculty of Sport45.151.3
41University of South Australia Alliance for Research in Exercise, Nutrition and Activity (ARENA)45.331.7
41University of Toronto Faculty of Kinesiology and Physical Education45.346.6
40Norwegian University of Science and Technology – NTNU Department of Neuromedicine and Movement Science
K.G. Jebsen Center for Exercise in Medicine
45.534.4
39AUT University School of Sport and Recreation45.629.5
38University of North Carolina at Chapel Hill Center for Human Movement Science
Department of Exercise and Sport Science
46.044.9
37Laval University Department of Kinesiology46.315.4
36La Trobe University Department of Rehabilitation, Nutrition and Sport
La Trobe Sport and Exercise Medicine Research Centre
46.646.5
35McMaster University Department of Kinesiology47.034.3
34Technical University of Munich Department of Orthopaedic and Sports Medicine
Department of Sport and Health Sciences
47.453.8
33Simon Fraser University Department of Biomedical Physiology and Kinesiology47.928.2
32Queen’s University School of Kinesiology and Health Studies48.731.0
30Queensland University of Technology School of Exercise and Nutrition Science
School of Human Movement Studies
50.031.5
30University of Waterloo Department of Kinesiology50.046.9
29University of Granada Faculty of Sports Sciences50.352.7
27KU Leuven Faculty of Kinesiology and Rehabilitation Sciences50.842.6
27University of Alberta Faculty of Kinesiology, Sport, and Recreation50.847.3
25The University of Newcastle, Australia Applied Sports Science and Exercise Testing Laboratory
The Priority Research Centre for Physical Activity and Nutrition
50.937.3
25The University of Western Australia School of Sport Science, Exercise and Health50.938.4
24Curtin University School of Physiotherapy and Exercise Science52.059.2
23Edith Cowan University School of Exercise and Health Sciences52.935.3
22Australian Catholic University School of Exercise Science53.126.2
21York University School of Kinesiology and Health Science56.045.7
20University of Florida Department of Applied Physiology and Kinesiology
Department of Tourism,Recreation and Sport Management
56.142.4
19University of Sao Paulo School of Physical Education and Sport56.564.8
18University of Illinois at Urbana-Champaign Department of Kinesiology and Community Health
Department of Recreation,Sport and Toursim
57.766.8
17German Sport University Cologne German Sport University Cologne60.589.7
15Ghent University Department of Movement and Sport Science61.146.3
15University of Birmingham School of Sport, Exercise and Rehabilitation Sciences61.157.0
14University of British Columbia Allan Mcgavin Sports Medical Center
School of Health and Exercise Science
School of Kinesiology
61.274.8
13University of South Carolina – Columbia Department of Exercise Science
Department of Hospitality, Retail and Sport Management
Department of Physical Education and Athletic Training
62.849.5
12Liverpool John Moores University School of Sport and Exercise Sciences65.863.7
11The University of Calgary Faculty of Kinesiology69.768.3
9University of Jyvaskyla Faculty of Sport and Health Sciences69.872.7
9Victoria University College of Sport and Exercise Science
Institute for Health and Sport (IHES)
69.880.5
8Vrije Universiteit Amsterdam Faculty of Behavioural and Movement Sciences70.096.4
7University of Southern Denmark Department of Sports Science and Clinical Biomechanics70.468.3
6The University of Queensland School of Human Movement and Nutrition Sciences76.275.1

Puantajda Nitelik Ön Planda

Araştırma çıktısı , araştırma kalitesi ve uluslararası işbirliği kriterlerinin göz önünde bulundurulduğu araştırmada; maalesef ki yine Türkiye’den herhangi bir üniversite ilk 300 arasına girmedi.

İŞTE EN İYİ SPOR BİLİMLERİ’NİN İLK 5’İ:

  1. University of Copenhagen Department of Nutrition, Exercise and Sports
    Institute of Sports Medicine

2. Norwegian School of Sport Sciences Norwegian School of Sport Sciences

3. Deakin University School of Exercise and Nutrition Sciences
Department of Physical Activity and Health


4. University of Verona Faculty of Exercise and Sport Science
Sport, Mountains, and Health Research Center


5. Loughborough University School of Sport, Exercise and Health Sciences


Araştırmanın tamamı için:

0 comments

Sporcu içecekleri egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında kullanılabilen bileşiminde sıvı, karbonhidrat ve elektrolitler bulunan solüsyonlardır. Sporcu içecekleri temel olarak üç amaçla kullanılır. Bunlar egzersiz esnasında sıvı kaybının engellenmesi, enerji kaynağı olarak karbonhidrat desteği sağlanması ve terleme yoluyla kaybedilen elektrolitlerin yerine konmasıdır. Piyasada satılan tüm sporcu içeceklerinin içeriği ve yoğunluğu bu amaçlara yönelik ayarlanmaktadır.(6)

İlk sporcu içeceğinin üretimi 1965 yılında sıcak havada müsabakaya çıkan futbolcuların performansının neden azaldığının sorgulanmasıyla başlamıştır. Araştırmacılar sporcuların sıvı ve elektrolit kaybettiğini düşünmüşler ve ilk karbonhidrat elektrolit içerikli sporcu içeceğini geliştirmişlerdir.(7) Günümüzde ise sporcu içecekleri birçok sporcu tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Örneğin, Türkiye’de elit sporcular üzerinde yapılan bir çalışma sporcuların antrenman ve müsabaka esnasında sudan sonra en yaygın olarak sporcu içeceklerini tüketmeyi tercih ettiklerini göstermiştir (Su içme oranı: %41.3, Sporcu içeceği içme oranı %18.6).(8) Amerika Birleşik Devletleri verileri incelendiğinde ise sporcu içeceklerinin tüketim miktarının her yıl arttığı ve pazar payının 2005 yılında 200 milyon dolarken 2020 yılında 1 milyar 200 milyon dolara ulaştığı görülmektedir.(7) 

Egzersiz esnasında ihtiyaç duyulan enerjinin hemen hemen tamamı karbonhidrat ve yağlardan sağlanmaktadır.(9) İnsan vücudunda enerji ihtiyacını günlerce aralıksız karşılayabilecek kadar yağ deposu bulunmasına karşın karbonhidrat depoları oldukça sınırlıdır ve sadece birkaç saatlik egzersizle bile tükenebilmektedir. Egzersiz esnasında karbonhidrat depolarının tükenmesi ile yorgunluk artmakta ve spor performansı düşmektedir. Bu yüzden sporcuların egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında karbonhidrat kaynağı besinler tüketmeleri önerilmektedir.(10) 

Sporcuların egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında ihtiyaç duydukları karbonhidrat miktarı Tablo 1’de gösterilmiştir. Buna göre sporculara egzersizden 1-4 saat kadar önce vücut ağırlığının her bir kilogramı için 1-4 gram karbonhidrat alımı önerilmektedir. 45 dakikaya kadar süren egzersizler için karbonhidrat alımına gerek duyulmazken, 1-2.5 saat süren egzersizlerde egzersiz esnasında saatte 30-60 gram karbonhidrat alımı, 2.5 saat üzeri egzersizlerde saatte 90 grama kadar karbonhidrat alımı önerilmektedir. Ayrıca egzersiz sonrasında ilk 4 saat içinde vücut ağırlığının her bir kilogramı için 1.0-1.2 gram karbonhidrat alımı yapılmasının boşalan glikojen depolarının hızlıca dolması açısından gerekli olduğu vurgulanmıştır.(10) 

Karbonhidratlara ek olarak egzersiz esnasında vücutta sıvı ve elektrolit kaybı da oluşmaktadır. Egzersiz sırasında terleme yoluyla sodyum kaybının artmasının hiponatremi oluşturarak performansı düşürdüğü ve kas kramplarını tetiklediği rapor edilmiştir. Terlemeye bağlı olarak vücut ağırlığının %2 ve üzeri düşmesinin ise aerobik kapasiteyi, mental ve bilişsel fonksiyonları olumsuz etkilediği bulunmuştur.(11) Bu nedenle sporculara egzersiz esnasında karbonhidrat, sıvı ve elektrolit içeren içecekler önerilmektedir ancak karbonhidratların enerji kaynağı olarak kullanılabilirliğinin sınırlı olması, karbonhidrat veya elektrolit içeriği yüksek olan besinlerin egzersiz esnasında gastrointestinal problemler yaratması nedeniyle sporculara en uygun performansın sağlanması için %6-8 konsantrasyonda karbonhidrat, 500-700 mg/litre sodyum ve 800-2000 mg/litre potasyum içeren sporcu içeceklerini önerilmektedir. Bu aralıklardaki solüsyonların intestinal sistemden karbonhidrat emilimini en yüksek seviyede tuttuğu, yeterli enerji desteği sağladığı ve gastrik boşalma için ideal koşullar yarattığı belirtilmiştir.(11,12) 

Egzersiz türlerine göre sporcu içeceklerinin spor performansına etkisini değerlendiren bir çalışmada, kısa süreli yoğun egzersizler için egzersiz öncesinde ve esnasında sporcu içeceklerinin iyi bir destek olabileceği, uzun ve aralıklı egzersizler için sporcu içeceklerinin yüksek derecede etkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca uzun süreli dayanıklılık egzersizlerinde hem karbonhidrat depolarının boşalmasının hem de sıvı elektrolit kaybının engellenmesi için düşük karbonhidrat içeren içeceklerin performansa katkı sağlayabileceği vurgulanmıştır.(6) Brink-elfagoun ve ark. tarafından yapılan bir araştırmada ise sporcu içeceğinin plaseboya göre fiziksel performansı anlamlı derecede arttırdığı ve güç düşüşlerinde azalma sağladığı gösterilmiştir.(13)

Sporcu içeceklerinin spor performansı üzerine etkisi oldukça değerlidir fakat sağlığı olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Yaşları 9-16 arasında değişen 7549 adölesan üzerinde yapılan bir çalışmada bireylerin günde kaç porsiyon sporcu içeceği içtikleri tespit edilmiştir. 3 yıllık takip sonrasında günde tüketilen sporcu içeceği miktarı bir porsiyon arttıkça adölesanların Beden Kütle İndeksi (BKİ) erkeklerde 0.30, kızlarda 0.33 birim arttığı saptanmıştır. Dolayısıyla sporcu içecekleri ve obezite arasında ilişki olduğu vurgulanmıştır.(14) 11-14 yaş arasındaki çocuklarda yapılan başka bir araştırmada ise sporcu ve enerji içeceği tüketen bireylerde dişte erozyon oluşumunun daha fazla olduğu görülmüştür. Bu etkinin her iki içeceğinde Ph’sının 3-4 arasında olmasının etkili olduğu belirtilmiştir.(15) 

ENERJİ İÇECEKLERİ 

İlk enerji içeceği olan Lipovitan D 1960 yılında Japonya’da piyasaya sürülmüştür. 1987 yılında Avusturya’da taurin içeren enerji içeceğinin satışa sunulmasıyla enerji içecekleri Avrupa pazarına girmiştir. 1997 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk satışlar başlamış ve enerji içecekleri pazarı hızla büyümüştür. 2002 ile 2006 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enerji içecekleri satışı yılda %55 artmış, 2008 yılından 2012 yılına kadar ise enerji içecekleri pazarı %60 büyüyerek 12.5 milyar doların üstüne çıkmıştır.(16,17) Enerji içecekleri dünya genelinde hem sporcuların hem de normal bireylerin yaygın olarak tükettiği bir içecektir. Türkiye’de üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada öğrencilerin %55’inin enerji içeceği tükettiği, %18’inin ise günde en az 250 ml enerji içeceği içtiği gösterilmiştir.(18) Amerika’da 692 öğrenci (487 normal, 205 sporcu) üzerinde yapılan bir çalışmada spor yapan öğrencilerin %28.3’ünün, spor yapmayan öğrencilerin ise %38.9’unun son bir ay içinde en az 1 defa enerji içeceği içtiği saptanmıştır.(19) Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan geniş çaplı bir çalışmada ise enerji içeceği içme oranı yetişkin bireylerde %30, adölesanlarda (10-18 yaş arası) %68, çocuklarda (10 yaş altı) %18 olarak bulunmuştur.(20) 

Enerji içeceklerine bilimsel olarak verilen standart bir isim olmamakla birlikte stimüle edici, performans arttırıcı ve enerji verici alkol içermeyen içecek olarak tanımlamak mümkündür. Enerji içecekleri içerisinde temel olarak karbonhidrat ve kafein bulunmaktadır. Buna ek olarak taurin, riboflavin, piridoksin ve diğer B vitaminleri eklenebilmektedir.(17) Enerji içecekleri içerisinde %11-12 aralığında karbonhidrat bulunmaktadır ve egzersiz esnasında %10 ve üzeri karbonhidrat içeren içeceklerin tüketilmesinin gastrik boşalmayı geciktirdiği ve gastrointestinal problemler oluşturduğu gösterilmiştir.(21,22) 

Enerji içecekleri içerisindeki kafein sporcular açısından değerlendirildiğinde performansı arttırması nedeniyle ergojenik yardım olarak kullanılan bir bileşiktir. Kafein alımının sporcularda endorfin salınımı arttırıp dikkat ve konsantrasyonu arttırarak, merkezi sinir sisteminde adenozin reseptör antogonisti olarak görev alıp yorgunluk hissinin oluşmasını geciktirerek ve serbest yağ asidi oksidasyonunu arttırıp karbonhidrat depolarının boşalmasını geciktirmesinden dolayı performansı arttırdığı bildirilmiştir.(23,24) Kafein yüklemesi ile ilgili yapılan çalışmaların özetlendiği bir çalışmada kafein yüklemesinin dayanıklılık türü egzersiz yapan sporcuların performansını ortalama %3.2 oranında arttırdığı belirlenmiştir. Dolayısıyla sporcularda egzersiz öncesinde 3-6 mg/kg kafein yüklemesi yapılmasının performansı arttıracağı belirtilmektedir.(25) Marriot ve ark. tarafından yapılan bir çalışmada takım sporcularına testten 70 dakika önce 6 mg/kg kafein tükettirilmiş ve Yo-Yo aralıklı toparlanma koşu testi 2 (Yo-Yo IR2) uygulanmıştır.(26) Sonuç olarak sporcuların kafein tüketimi sonrası Yo- Yo IR2 koşu performanslarında %14’lük artış (plasebo: 480 ± 113 m, kafein: 540 ± 138 m) olduğu görülmüştür. Türkiye’de profesyonel futbolcular üzerinde yapılan bir çalışmada ise testlerden 1 saat önce 6 mg/kg kafein tüketimi sonrası plaseboya kıyasla kafein tüketimi sonrasında topu vücutla oynama, uzun pas, kısa pas, duran topa şut, hareketli topa şut, kafa vuruşu, hoff, sprint ve sürat dripling testleri performanslarında artış gözlemlenmiştir (p<0,05).(27) Kafeinin tüketim sonrası pik seviye ulaşma süresi 30-120 dakika arasında olduğu belirtilmiştir ancak spor performansı açısından en uygun kafein alım zamanının ne olduğu tam bilinmemektedir.(28) Kara ve ark. yaptığı bir çalışmada testten 60 ve 120 dk önce 6 mg/kg kafein tüketiminin sürat, çeviklik ve yatay-dikey sıçrama performansı üzerine etkileri karşılaştırılmış ve testten 60 ve 120 dk önce kafein tüketiminin performans üzerinde benzer etkiler oluşturduğu saptanmıştır.(29) Kafein alımının spor performansı üzerine olumlu etkileri gösterilmiş olmasına karşın enerji içecekleriyle ve kafein alımıyla ilgili birçok risk faktörü bulunmaktadır.

Dünya piyasasındaki enerji içecekleri incelendiğinde 1 kutu enerji içeceği içerisindeki kafein miktarının 50 ile 505 mg arasında değiştiği görülmektedir.

Dolayısıyla enerji içeceklerinin kafein içeriğinin oldukça geniş bir aralıkta olduğunu söylemek mümkündür.(17) Yaygın olarak tüketilen bazı içeceklerin kafein içerikleri Tablo 2’de verilmiştir. Enerji içeceklerinin kafein içeriği diğer kafein içeren içeceklerle kıyaslandığında ise 100 ml enerji içeceğinin kafein içeriği 230 mg’a kadar çıkabilirken, aynı miktarda filtre kahve 40 mg, siyah çay 20 mg, kola 10 mg kafein içermektedir.(28,30) Avrupa’daki 16 ülkede enerji içecekleriyle ilgili yapılan çalışmada enerji içeceklerinin toplam kafein alımına katkısı; çocuklarda %43, adölesanlarda %13, yetişkinlerde %8 olarak tespit edilmiştir.(31) Bununla birlikte kafeinin maksimum ergojenik etki göstermesi için önerilen düzeyin günde 3-6 mg/kg olduğu düşünüldüğünde birçok enerji içeceğinin sadece 1 kutusunun bile bir sporcunun günlük kafein ihtiyacını diğer besinlerden alınan kafein olmaksızın karşıladığını söylemek mümkündür. 

Kafein ile ilgili yapılan çalışmalar kafeinin vücutta birçok metabolik etkisi olduğunu göstermektedir. Akut olarak aşırı dozda alınan kafeinin çarpıntı, hipertansiyon, merkezi sinir sistemini uyarıcı etki, bulantı, kusma, hipokalsemi ve metabolik asidozis oluşturabileceği bilinmektedir.(32) Ayrıca yapılan çalışmalar enerji içeceği bileşiminde bulunan şeker ve kafeinin sinerjik etki göstererek Tip 2 Diyabet oluşumunu tetiklediğini, obezite riskini arttırdığı ve insülin duyarlılığını azalttığını göstermiştir.(33,34) Kafein vücuttan çekilirken de problemler yaratabilmektedir. Kafein çekiliminin en yaygın bulgusu baş ağrısı olmakla birlikte bireylerde yorgunluk, uykusuzluk, disforik mood, bilişsel performansta düşüş, kusma ve kas ağrısı görülebilmektedir. Bu bulgular kafein alımında 12-24 saat kadar sonra başlamakta, 20-51 saatte en üst seviyeye ulaşmakta ve 2 ile 9 gün boyunca görülebilmektedir.(35) 

Enerji içeceklerin yüksek kafein içeriği ve risk faktörlerinin çok olması etiketleme yönteminin önemini arttırmaktadır. Ancak dünyadaki etiketleme yöntemleri incelendiğinde ülkeler arasında oldukça farklılık olduğu görülmektedir. Avrupa birliği ülkelerinde etiketleme yöntemi olarak ‘yüksek miktarda kafein içermektedir.’ ifadesi varken Kanada’da ‘Alkolle karıştırmayın ve günde 2 kutudan fazla içmeyin.’ ifadesi kullanılmıştır.(16) Bununla birlikte İsveç’te 15 yaşından küçüklere enerji içeceği satışı yasak iken Yeni Zelanda ve Avusturya’da enerji içeceklerinin 80 mg/50 ml’den fazla kafein içermemesi gerektiği bildirilmiştir.(17) Gana’da ise enerji içeceklerinin tüketimine dair herhangi bir düzenleme bulunmamatadır.(36) Türkiye’de ise enerji içeceklerinin 150mg/L’den daha fazla kafein içermemesi, 18 yaşından küçüklere satılmaması, spor tesisi ve okullarda satışının yapılmaması yönünde yasal düzenlemeler vardır.(37) FDA 2003 yılında aldığı kararla içeceklerdeki maksimum kafein oranının %0.02 olması gerektiğini vurgulamıştır fakat yapılan çalışmalar birçok enerji içeceğinde bu orana uyulmadığını göstermiştir.(38) Ayrıca etiketlemede 12 yaş altı bireylere satılmaması, 12 yaş üstü bireylere ise her 3-4 saatlik aralıklar da 100-200 mg’lık dozların aşılmaması gerektiğinin etiketlenmesi gerektiği bildirilmiştir.(16) Etiketleme yöntemindeki farklılıklar değerlendirildiğinde sporcuların enerji içecekleri tüketirken dikkatli olması gerektiğini göstermektedir. 

SONUÇ VE ÖNERİLER 

Enerji ve sporcu içecekleri birbirinden farklı ürünler olmasına karşın çoğu zaman karıştırılabilen ürünlerdir. Sporcu içecekleri tamamen sporcuların maksimum verim alabilmesi amacıyla üretilmiş ürünlerdir ve akut dönemde sporcuya fayda sağlamaktadır. Uzun süreli sporcu içecekleri kullanımı ise obezite ve diş sağlığı açısından olumsuz bulunmuştur fakat bu risk diğer şekerli içecekler içinde geçerlidir.(39,40) Bu bilgiler doğrultusunda sporcu içeceklerinin sporcu performansını arttırmak için kullanılmasının uygun olduğunu söylemek mümkündür. Ancak sporcularda sağlığın korunması performansın arttırılması kadar önemlidir. Bu yüzden sporcu içeceklerinin aşırı tüketilmesinin yeterli ve dengeli beslenmenin önüne geçeceği bilinmeli, uygun miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. 

Enerji içeceklerinin sporcu içeceğine oranla bir çok risk faktörünü bünyesinde barındırdığını söylemek mümkündür. Enerji içecekleri genelde enerji vererek sporcunun performansını arttıracakmış gibi bir algı vardır fakat yenilen her besin bireye enerji sağlayabilir. Burada önemli olan optimal performansın sergilenmesi için enerjinin hangi kaynaktan hangi yoğunlukta alınması gerektiğidir. Optimal performans sağlanması için %6-8’lik karbonhidrat solüsyonları önerilirken enerji içeceklerinin yoğunluk olarak bu değerin üzerindedir. Ayrıca enerji içeceği içerisinde yüksek miktarda bulunabilen kafein çok dikkatli değerlendirilmelidir. Kafein alımının dayanıklılık performansını arttırdığına dair çalışmalar mevcuttur fakat enerji içeceğine ek olarak kahve, çay, kola, kakaolu besinlerden de kafein alınmaktadır.(25,41) Dolayısıyla bir sporcuda kafein yüklemesi yapılacaksa kafeinin sağlık etkileşimleri göz önünde bulundurulmalı ve enerji içeceklerinin tek kafein kaynağı olmadığı bilinmelidir. Sporcuların enerji içeceği dışındaki diğer besinlerden de kafein alıyor olması kafein yüklemesinin spor-sağlık profesyonelleri eşliğinde besin tüketim kayıtları alınıp, değerlendirilerek yapılmasını gerektirmektedir. Böylece hem kafeinin risk faktörleri kısıtlanabilir hem de kafeinin ergojenik etkisinden yararlanılabilir. Buna ek olarak enerji içeceklerinin oldukça geniş aralıkta kafein içermesinden dolayı standart ölçüde paketlenmesi veya daha dar bir aralıkta kafein içermesi için çalışmalar yapılması daha güvenilir bir içecek haline getirilmesine yardımcı olabilecektir. 

KAYNAKLAR

Kaynaklar ve makalenin tamamına erişmek için:

0 comments

Antrenman yüklenmelerinin azalması veya tamamen ortadan kaldırılması durumunda fiziksel, fizyolojik ve biyolojik değişimleri içeren kondisyon özelliklerinin antrenman öncesi düzeye dönmesi durumuna antrenman biliminde “geriye dönüş ilkesi” veya “antrenmansızlaşma” (detraining) denmektedir (1). Antrenmanlara ara verme, müsabakaların programı dahilinde sonlanması gibi normal durumlarda olabileceği gibi hastalık, sporcu yaralanmaları ve müsabakaların ve antrenmanların gerçekleşmesine olanak vermeyen anormal sosyal olay durumlarında da oluşabilmektedir. Bilindiği üzere dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi dolayısıyla hemen hemen bütün dünyada spor müsabakalarına ara verilmiştir. Ülkemizde ise 19 Mart 2020 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başta Futbol ligleri olmak üzere Hentbol, Voleybol ve Basketbol liglerinin tamamının Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir. Dolayısıyla binlerce sporcuyu ilgilendiren bu kararın alındığı tarih, salgından korunmak amacıyla antrenmanlara ara veren sporcular için aynı zamanda antrenmansızlaşmanın başladığı tarih olarak ta kabul edilebilir. Antrenmansızlaşma üzerine araştırmalar yapan spor bilimciler bu durumu, süre olarak kısa dönem antrenmansızlaşma (4 hafta altı) ve uzun dönem antrenmansızlaşma (4 hafta üstü) olarak ikiye ayırmaktadır (2). Bu sınıflandırmadan yola çıkarak 19 Mart 2020 tarihi referans alındığında, ülkemizdeki sporcuların çoğunun kondisyonel özelliklerde daha fazla oranda kayıplara yol açan uzun dönem antrenmansızlaşma sürecine giriş yaptıkları söylenebilir. 

          Antrenman uzun süre ara vermenin sebep olduğu bu olumsuz sonuçlar Koronavirüs tedbirleri ortadan kalktıktan sonra sporcuları zorlu bir adaptasyon sürecinin beklediğini göstermektedir. Örneğin; Olimpik bir kürek sporcusu üzerine yapılan araştırmada, bu sporcunun antrenmanlara 8 hafta ara vermesinden sonra geçmiş performans düzeyine ulaşmasının 20 hafta sürdüğünü göstermiştir (5). Buna karşın, araştırmacılar düzenli antrenman süreci bitiminde azaltılmış şiddette ve frekanslarda yapılan antrenmanların düzenli kuvvet antrenmanı döneminde elde edilen kas kütlesini ve güç performansını koruyabildiğini belirtmişlerdir (6). Ayrıca araştırmacılar antrenmanlara ara verildiği dönemlerde performans kayıplarını minimize etmek adına sporculara ve antrenörlere kapsamı düşürülmüş  uygun antrenman programları uygulanmalarını önermektedirler (7,8).  Bu durum sporcuların antrenmanlara ara verdikleri dönemde azaltılmış şiddet, sıklık ve haciminde de olsa antrenmanlara devam etmelerinin önemini ortaya koymaktadır. Fakat Koronavirüs salgını tedbirlerinin ne kadar süreceğinin belirsizliği ve sporcuların antrenmanlarını gerçekleştirecekleri ortam ve olanakların kısıtlı olması bu tür antrenman programlarının uygulanmasında farklı yaklaşımlar kullanılmasını gerektirmektedir. Bu durumun farkında olan birçok antrenör Koronavirüs tedbirlerinden dolayı antrenmanlarına ara vermek zorunda olan sporcularına özel antrenman programları hazırlamışlar ve uzun dönem antrenmansızlaşmanın etkilerini en aza indirmenin yollarını aramaya başlamışlardır. Koronavirüs tehlikesi ortadan kalktıktan sonra spor federasyonlarının müsabakalar başlamadan önce sporculara fiziksel ve fizyolojik adaptasyon için gerekli süreyi vereceği düşünülmektedir. Fakat bu sürenin endüstrileşen spor branşlarında olabilecek en asgari süre ile kısıtlanacağı unutulmamalıdır. Dolayısıyla sporcuların müsabakaların başlamasıyla birlikte optimal performans düzeylerine ulaşmaları salgın tedbirleri süresince yaptıkları antrenmanlar ile yüksek ilişkili olacaktır. 

        

Bu tür antrenman programları uygulanırken Koronavirüs tedbirlerinden kaynaklanan sporcu yaşamındaki farklılaşmalar göz önünde bulundurulmalıdır. Programların uygulanmasında öncelikle diğer programlardan farklı olarak sporcunun mevcut ortamı ve olanakları tespit edilmeli ve egzersiz programları bu olanaklar içinde planlanmalıdır. Farklı olanaklara sahip sporcuların bireysel antrenman programları da farklı dizayn edilmelidir. Antrenmanların şiddet, kapsam ve sıklığı salgın süreci ile ilişkili ve olası normal antrenmanlara başlama süresi takip ve tahmin edilerek düzenlenmelidir.  Spor branşının temel ve baskın motorik özellikleri üzerine egzersiz seçimleri yapılılırken bu egzersizlerin sporcuların yaşam alanlarında uygulanabilirliği göz önünde bulundurulmalıdır. Ek olarak egzersizleri destekleyen ekipman seçimlerinde ev ortamı gibi yaşam alanı içerisinde kullanılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Bu süre içerisinde sporcuların beslenme ve kilo kontrolünün sağlanması en az antrenman programı kadar önem taşımaktadır. Sporcuların geridönütleri özenle takip edilmeli takım sporcularında motivasyonu sağlamak adına online uygulamalarla ortak antrenman seansları düzenlenmelidir. Hareketli ve enerjik bir yaşama sahip sporcuların salgın dolayısıyla durağan ve stresli bir ortamda olmalarının psikolojik etkileri göz ardı edilmemeli, motivasyonu ve psikolojik dayanıklılığı arttıran diyaloglar kurulmalıdır. Salgın önlemlerinin kademeli gevşetilmesi durumunda normal antrenman süreci başlasa dahi sosyal mesafe kurallarına uygun grup antrenmanları ve driller  planlanmalı, sporcuların genel sağlığı korunmalıdır. Sağlık ihtiyaçlarımızın spor ihtiyaçlarımızdan öncelik gerektirdiğini unutmamalıyız.  

Tüm sporcularımızla sağlıklı ve başarılı günlerde buluşmak dileğiyle…

                                                                                                                              

Dr. Onat Çetin

Kaynakça

1. Fleck, Steven J. “Detraining: It’s effects on endurance and strength.” Strength & Conditioning Journal 16.1 (1994): 22-28.

2. Mujika, Iñigo, and Sabino Padilla. “Detraining: loss of training-induced physiological and performance adaptations. Part I.” Sports Medicine 30.2 (2000): 79-87.

3. Mujika, Iñigo, and Sabino Padilla. “Detraining: loss of training-induced physiological and performance adaptations. Part II.” Sports Medicine 30.3 (2000): 145-154. 

4. Neufer, P. Darrell. “The effect of detraining and reduced training on the physiological adaptations to aerobic exercise training.” Sports Medicine 8.5 (1989): 302-320.

5. Godfrey, R. J., et al. “The detraining and retraining of an elite rower: a case study.” Journal of Science and Medicine in Sport 8.3 (2005): 314-320.

6. Tavares, Lucas Duarte, et al. “Effects of different strength training frequencies during reduced training period on strength and muscle cross-sectional area.” European journal of sport science 17.6 (2017): 665-672.

7. Joo, Chang Hwa. “The effects of short-term detraining on exercise performance in soccer players.” Journal of exercise rehabilitation 12.1 (2016): 54.

8. García-Pallarés, Jesús, et al. “Post-season detraining effects on physiological and performance parameters in top-level kayakers: comparison of two recovery strategies.” Journal of sports science & medicine 8.4 (2009): 622.

0 comments

ÜniAr DÜS-2020 Araştırması sonucunda, Devlet Üniversiteleri Spor Bilimleri Fakülteleri sıralamasında, 2019 yılı performanslarına göre akademik teşvikte sıralamaya giren Spor Bilimleri Fakülteleri açıklanmıştır.

ÜniAr DÜS nedir?
Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından 2015 yılında kurulan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı akademik teşvik sistemini temel alarak devlet üniversitelerini ve fakültelerini sıralayarak Türk üniversite sistemine farklı bir veri sağlamayı amaçlıyor. Araştırmada elde edilen bulgular üniversitelerin gelişimi için veri sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaşılırken bağımsız bir araştırma laboratuvarı olan ÜniAr’ın Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine de katkı sağlamayı amaçlanıyor. 

SIRALAMASININ METODOLOJİSİ:

Devlet Üniversitesi ve Fakülteleri Sıralamasının (DÜS) temel amacı Türkiye’deki devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralamaktadır. İlk olarak 2016 (2015 performansları) yılında yürürlüğe giren Akademik Teşvik Programı içerik değiştirerek 2020 yılında da (2019 performansları) devam etmiştir. Akademik teşvik yönetmeliği; devlet yükseköğretim kurumu öğretim elemanlarının dokuz faaliyet türünden akademik teşvik puanlarının hesaplanmasını ve bu puanlara göre teşvik ödemesi almalarını düzenlemektedir. Bu faaliyet türleri;

1. Proje
2. Araştırma
3. Yayın
4. Tasarım
5. Sergi
6. Patent
7. Atıf
8. Tebliğ
9. Ödül

Bir öğretim elemanının teşvikten yararlanabilmesi için yukarıdaki dokuz faaliyet türünden en az 30 puan alması gereklidir. Akademik teşvik puanlarının hesaplanmasında en yüksek puan sınırı 100’dür.

“Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması Raporu” (DÜS 2020)’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız…

error: Content is protected !!