Postür Analizi

0 comments

Postür Analizi

Postür, vücudumuzun her bir kısmının pozisyonu ve dizilimi olduğu için, vücudun doğru şekilde durmasında hayatı önem taşımaktadır.

Vücutta bulunan eklemler birer zincir gibi birbirlerine bağlı şekilde durmaktadır. bu bağlantıyı fasya denen zar tabakaları aracılığıyla sağlamaktadır. Bu zincirin herhangi bir noktasındaki aksaklık, zayıflık veya yanlış dizilim bütün vücudu etkileyip yaralanmalara ve ağrılara sebep olmaktadır. Örneğin bir bireyin bel bölgesindeki ağrı veya asimetri, ayak boyu kısalık farkından veya kalça bölgesinden kaynaklanabilmektedir. Kol bölgesindeki ağrı veya kuvvetsizlik boyun bölgesindeki bir asimetriden kaynaklanabilmektedir.

 

Bu aksaklıkları belirlemek için en iyi yöntem, konunun uzmanları tarafından yapılan detaylı bir postür analizi ile mevcuttur. Bu değerlendirme yönteminde gonyometri, çekül, denge testleri ve gözlem gibi özel analiz yöntemleri kullanılarak bireyin asimetrileri ve aksaklıkları belirlenmektedir.

 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında ilk amaç vücudun asimetrisini oluşturan kassal dengesizlikleri düzenlemektedir bu duruma uyum için bazı kaslar kısalıp gerilirken, bazı kaslar da uzayıp zayıflamaktadır.  Bu nedenle Kas spazmlarının düzeltilmesi ve zayıf olan kasların kuvvetlenmesini sağlamaktır. Bu sayede fasyal kas dengesi oluşturulmaktadır. Sonraki aşamada bu kaslara bağlı olan eklemleri doğru pozisyona alarak vücut postürünü düzeltme amaçlanmaktadır.
Paylaş:
error: Content is protected !!