0 comments

Futbol’da Fonksiyonel Antrenman
( Soccer Functional Training )
Başlangıçta dünyada fizik tedavi ve rehabilitasyon amaçlı kullanılmaya başlanan antrenman çeşitlerinden olan fonksiyonel antrenman, günümüzde branşa özgü antrenman yöntemleri arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle mobilite ve stabiliteye dayalı spor branşlarında yaygın olarak kullanılan fonksiyonel antrenman; sporcuların sakatlık risklerinin azaltılmasında etkin rol oynamaktadır. Bununla birlikte sporcunun müsabaka içerisinde karşılaşabileceği senaryo ve hareket döngülerinden oluşan çalışmalarla sporcular, anlık durumlarda maksimum fayda sağlayarak pozisyon üstünlüğünü elde etmeyi başarmaktadırlar.

Özetle,
Fonksiyonel Antrenman;
✅ Sıklıkla ayak ve eller yere veya diğer bir nesneye dayalı hareketlerin yapılmasıyla oluşur.
✅ Kasdan ziyade hareketin kendisi çalışır ve çalıştırılır.
✅ Basitten karmaşığa, dengeliden az dengeliye giden bir yapı ve sürece sahiptir.
✅ Çoklu eklemlerin(iki ve ikiden fazla) dahil olduğu hareketlerdir.
💢 Bu videomuzda Beşiktaş alt yapısında uygulanan fonksiyonel antrenman görüntülerini izlemektesiniz.

0 comments

SPORDA SAKATLIK SONRASI GERİ DÖNÜŞ

Özellikle dizde görülen menisküs, ön çapraz bağ gibi problemler sonrası görülen diz kontrolünün azalması ve dizi boşluktaymış gibi hissetmelerin en büyük sebebi, propriosepsiyon denen pozisyon hissinin azalması ve denge kaybıdır.
Bu hissiyatların arttırılması, dizin doğru pozisyonda hareketini sağlayarak, daha güvenli yere basmayı sağlamaktadır.
Videoda izlediğiniz egzersizleri yaparken mümkün olduğu kadar destek yüzeyini hareketli ve düzensiz yapmak hem hareketleri zorlaştırmaktadır hem de denge ve propriosepsiyon eğitiminin etkisini arttırmaktadır.

0 comments

Kreatin performans gelişimine katkı sağlayan, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış, uygun şekilde tüketildiğinde vücut üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi saptanmayan, en güvenli besinsel ergojenik yardımlardan biridir. Kreatin bir sporcunun performansını daha üst seviyelere çıkarabilir bunu nasıl yaptığını anlamak için enerji sistemlerine daha yakından bakmak lazım.

0 comments

Rio 2016 Yaz Olimpiyatları’nı takip ettiğimiz şu günlerde madalya ve kürsü odağımızı bir kenara bırakıp olimpizmin felsefesini hatırlayabiliriz.

Olimpizm felsefesi, Dünya’nın dört bir yanından sporcuların katılım gösterdiği, barış ve kardeşlik duyguları ile spor yapmalarını amaçlayan; vücut, zihin ve ruh niteliklerini dengeli bir şekilde birleştirmelerini sağlayan; birbirini anlayan ve saygı duyan insanların yer aldığı bir dünya yaratılması fikrini benimseten, spor olayının temel özelliklerinden hareketle, ortaya koyulmuş bir dünya görüşü ve bir yaşam anlayışıdır.

0 comments

Propriosepsiyon temel olarak dokunma ve pozisyon hissini içeren hareket algılayıcılarının bilgi alımı ve işlenişini sağlayan duyusudur.Bu bilgi alımı ve işleyişi süreci ne kadar sık ve çeşitlendirilmiş olarak sinir-kas sistemi tarafından deneyimlenmişse harekete dair seziler o kadar isabetli ve başarılı olur.
Propriosepsiyonun iki düzeyi bulunmaktadır; bilinçli (istemli) ve bilinçsiz(reflexle başlayan). Bilinçli propriosepsiyon, sporlarda, fiziksel etkinliklerde ve mesleki yeteneklerde gerekli ve uygun eklem işlevini mümkün kılar. Bilinçsiz propriosepsiyon, kas işlevini kontrol eder ve kas algılayıcıları vasıtasıyla eklemlerin refleksif olarak dengelenmesini başlatır.

Eklemde yer alan kapsül ve bağlar, eklemin etrafındaki kas dokusu ve tendonlar, içerdikleri bir takım özelleşmiş hücreler aracılığı ile merkezi sinir sistemimize sürekli uyarılar yollarlar. İşte bu uyarılar sayesinde vücudumuzdaki eklemlerin ve kasların uzaydaki konumundan, pozisyonundan, gerginliğinden ve basınç durumundan haberdar oluruz(Bayramoğlu).
Özetle propriosepsiyon duyusu yüksek olan sporcularda pozisyona maksimum uyum ve harekette maksimum beceri gözlenir.Ayrıca bu duyu sayesinde sporcunun pozisyona bağlı oluşabilecek sakatlık riskinin de azalması sağlanır.

0 comments

Çocuklarımızın çok yönlü(Bilişsel, Devinişsel,Sosyal,Duyuşsal) gelişebilmesi için eğitsel oyunun önemi büyüktür. Fiziksel öğelerle zihinsel öğeleri birleştiren eğitsel oyunlar; çocuğun geleceğinde karşılaşabileceği problemlerin çözümü için küçük bir prova niteliğindedir.

Peki devinişsel alan ile beceri ilişkisi nasıl gerçekleşmektedir ?
“Devinişsel alan davranışlarının öğrenilmesi beceri öğrenimi şeklinde ifade edilmektedir. Psikomotor davranışların doğru, birbirleriyle eşuyumlu ve otomatik olarak yapılmış şekline beceri denmektedir…”

Referans:
https://www.researchgate.net/publication/307847279_Static_Balance_Ability_in_Children_with_Developmental_Coordination_Disorder

0 comments

Yürüyüş esnasında kas hareketleri biyomekanik açıdan incelendiğinde harekete katılan kas ve kas grupları videomuzdaki gibi hareketin fazlarına göre oransal olarak aktive olmaktadır.

Peki Biyomekanik Nedir ?
“Çok hızlı gelişen teknoloji ile beraber mevcut bilim dalları arasındaki sınırların ortadan kalkması yeni pek çok bilim dalının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bunlardan birisi de mekanik, tıp ve biyoloji bilim dallarının birleştirilmesi ile ortaya çıkan biyomekanik bilim dalıdır. Günümüzde gittikçe daha da önem kazanan ve uygulama alanları genişleyen biyomekaniği; mekaniğin ilkelerini canlılar üzerinde uygulayarak yeni sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve analizini sağlayan bilim dalı olarak tanımlayabiliriz.”

0 comments

Bazen bilgi ve yaratıcılık sayesinde çoğu ihtiyacınızı gidermeniz mümkündür.Spor salonlarında ihtiyacınız olan onca mekanik alet,yatırım ve sermaye ,yaratıcılığınız ve bilginizle asla rekabet edemez…

0 comments

Bir futbol müsabakasının kuşkusuz en önemli unsuru goldür. Çok iyi bir oyun çıkarmasına rağmen eğer ki bir ekip skor üretemiyorsa sonuç alamadığından dolayı müsabaka cetvelinde dezavantajlı konuma düşerek başarısız sayılacaktır. Bu açıdan gole yakın olan futbolcular yani santraforlar (striker) ingilizce terminolojide isminden kaynaklanan özelliklere yani noktasal atış yapma ve ‘vurucu’ atış yapma özelliğine sahip olmalıdır. Bu açıdan Striker’ların bitirici vuruşlarının geliştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Videomuzda izlediğiniz görselde bir kadın futbol takımının iyi bir bitiricilik antrenman çalışması(drill) ile başarısının tesadüf olmadığını ortaya koymaktadır. Bu tip driller bitiricilik geliştirme amaçlı yapılıp içerisinde koordinasyon, çabukluk ve yön değiştirilmeli koşular gibi antrenman öğelerini bulundurmaktadır.

0 comments

SBTizle®

Bilinenin aksine yediğimiz her şey şeker olmamakla beraber şekerden kast ettiğimiz şey aslında karbonhidrattır. Eğer bir öğünde vücudumuza ihtiyacımızdan fazla karbonhidrat alıyorsak bu karbonhidratlar videomuzda da izlediğiniz üzere yağ olarak depolanmaktadır.Hepimizin egzersiz yapma nedeni yağlarımızdan kurtulmaktadır kuşkusuz…Öyle ise ilk dikkat etmemiz gereken şey bilinenin aksine yağlı yemeklerden uzak durmak yerine yemeklerden sonra yediğimiz tatlılardan(karbonhidrat) uzak durmaktır…

error: Content is protected !!