Özgür Türkalp

Özgür Türkalp

Founder/Partner

SBT – Spor Bilimcisi
Sportif Direktör
www.ozgurturkalp.com

Özgür Türkalp, 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başladı. İlk çalışma hayatına ise, 2009 yılında Amerika’nın New York Eyaleti’nde adım attı. Sonrasında kronolojik olarak eğitim hayatını şu şekilde sürdürdü:
2011 yılında değişim programıyla gittiği Barcelona Üniversite’nde öğrenim gördü.Burada akademik hayatını aldığı derslerle sürdürürken, dönemin gözde kulübü F.C Barcelona Kulübü’nün altyapısını ve idari organizasyonunu inceleme şansı oldu.

Lisans eğitimi boyunca akademik ve toplumsal bir çok faliyette yer alan Türkalp, aldığı çeşitli derslerle mezun olduğu üniversite tarihinin en yüksek kredisiyle mezun olan öğrencisi ve “Şeref Öğrencisi” ünvanlarını elde etti. Bunun yanı sıra Öğrenci Temsilciler Konseyi Genel Sekreterliği, Komisyon Başkanlığı ve öğrenci topluluğu başkanlığı görevlerini de yürüttü. 2013 yılında ise lisans eğitimini tamamlayan Türkalp, aynı yıl H.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde antrenman bilimleri alanında yüksek lisans eğitimine başladı.

2013-2021 yılları arasında mezun olduğu üniversite olan Hacettepe Üniversitesi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü bünyesinde ders vermeye başlayan Türkalp, ilgili üniversitede yelken dersi ve faaliyetlerinin başlamasında rol oynadı. Görev yürüttüğü süre içerisinde aynı zamanda üniversite yelken takımının kurulmasına da öncülük ederek, üniversitenin yelken alanında şampiyonluklar kazanmasına vesile oldu.

Akademik çalışmalarını yürütürken sahadan da kopmak istemeyen Türkalp, 2015-2018 yılları arasında da Kalamış Yelken Kulübü’nün Sportif Direktörlük görevini yürüterek bir çok projeye imza attı.
2015 yıllında ise Türk Sporuna büyük katkıları olan Spor Derneği oluşumunu destekleyen grubun içerinde olarak, 2015-2018 yılları arasında derneğin kurucu başkanlık görevini yürüttü.
2018 yılının yaz döneminde kariyerine yurt dışında devam etme kararı kalarak, 2019 yılının başlarına kadar Hollanda’nın Amsterdam bölgesinde Yelken Antrenörlüğü kariyerini sürdüren Türkalp, son olarak İspanya’nın Barselona kentinde çalışmalarına devam etmektedir.
Hali hazırda kurmuş olduğu Uluslararası Spor Teknolojisi şirketiyle türk spor bilimleri ekolünü Avrupa’ya açarak uluslararası çalışmalarına devam etmektedir.

Yaşamı boyunca farklı disiplinlerde bir çok eğitime katılan ve sertifika sahibi olan Türkalp, kuramsal bilgi birikimini, sahada uygulamaya dökme isteğini kondisyonerlik, yelken ve kayak gibi çeşitli uygulama alanlarında antrenörlük misyonuyla sağladı. İleri seviyede İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca bilen yazarımız, mesleki olarak uluslararası çalışma yetkinliklerine de sahiptir.

Yazarlık görevini de yazmış olduğu makalelerle devam ettiren Türkalp’in son yapmış olduğu çalışmalar aşağıdaki gibidir:

Sporun Genetik Boyutu
Büyükler Kategorisi Sorunsalı
Euro 2024 ve Arka Planı
Giyilebilir Egzersiz Teknolojileri
BCAA ve Glutamin’in Performans Üzerine Etkisi
Yüksek Şiddetli İnterval Antrenman
Antrenmansızlaşma

 

error: Content is protected !!